piątek, 22 lipca 2016

Szycie filcu



Wraz z chwilą gdy wpadniecie na pomysł aby uszyć coś z filcu ważne jest oczywiście w tym przypadku posiadanie filcu, nici, igły, koralików…. i czego dusza zapragnie :)
Ale dziś o ważniejszej sprawie, nie tylko ważne jest co chcecie uczyć, ale też jak to obszyjecie.
W końcu właśnie to nada efekt końcowy pracy.
Przygotowałam 6 rodzajów ściegów (mowa oczywiście o tych najprostszych):



1. Ścieg fastrygowy (przed igłą) – najprostszy i najbardziej znany.  W krawiectwie używany do wstępnego zarysu szwów. Ścieg ten nie zszywa dość mocno dlatego warto go używać w przypadku drobnych ozdób które nie wymagają dużej ilości wypełniacza, gdyż może nam ,,wyjść bokiem”. Prawa jak i lewa strona wyglądają identycznie.


2. Ścieg za igłą – ścieg bardzo podobny do fastrygi. Moim zdaniem trzyma troszkę lepiej. Z przodu wygląda jak fastryga natomiast z tyłu wygląda jak jedna linia z pogrubieniami.


 

3. Ścieg na okrętkę – ten rodzaj ściegu zdecydowanie lepiej trzyma nam brzegi tkaniny. Z prawej jak i lewej strony wygląda jak kreseczki. W przypadku filcu należy zaciskać dość mocno krawędzie przez co w ostatecznym efekcie uzyskamy ,,wcięcia” w materiale.
4. Ścieg na okrętkę ,,z przeszyciem"- szyjemy w ten sam sposób co ścieg na okrętkę tylko przeszywamy wewnątrz materiału. Materiał ,,nie faluje", a też mamy wzór kreseczek.
5. Ścieg jodełkowy - wyszywamy parami, aby uzyskać efekt cętkowania. Może zostać wykonany poziomo jak i pionowo. 

6. Ścieg dziergany - wykonujemy go w kierunku od prawej do lewej. Igłę wbijamy od góry zaczepiamy o powstałą pętelkę, przeciągamy tworząc na krawędzi charakterystyczną pętelkę.


Dziś to wszystko na temat ściegów, może kiedyś pokuszę się o przedstawienie ściegów bardzo ozdobnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz